CDN  یا شبکه تحویل محتوا چیست ؟

امروز در طراحی سایت اسپیناس نکاتی رو درخصوص شبکه تحویل محتوا ( content delivery network ) یا به اختصار CDN  نکات مهمی رو میگیم تا اطلاعات پایه ای رو از این موضوع به دست بیارید. برای طراحی سایت با این نکات را همواره بررسی کنید تا طراحی وب سایت عالی پیش برود.

CDN  یا شبکه تحویل محتوا

نگاه کلی : یک شبکه تحویل محتوا ، تعدادی سرور به هم متصل است که از لحاظ  جغرافیایی و استراتیژی در محل های متفاوتی از کره ی زمین قرا گرفته اند. یک CDN  باعث افزایش سرعت بارگذاری وبسایت شما میشود و همچنین شرایطی را فراهم میکند تا سرعت دانلود محتوای وب سایت شما افزایش چشمگیری پیدا کند . شبکه تحویل محتوا این کار ها رو با کپی کردن داده ها در سرور های مختلف که به آنها سرور های لبه یا EDGE  میگویند ،  و سپس انتقال داده ها به نزدیک ترین سرور به محل زندگی شما میگویند.

واژگان استفاده شده در CDN  :

دارایی یا محتوا یا  Asset : هرچیزی که شامل تگ html  و body  باشد میتواند از شبکه تحویل محتوا استفاده کند ،عکس های ، جاوااسکریپت ها ، فیلم ها و css  ها هم توانایی استفاده از  شبکه تحویل محتوا را دارند.

Cdn url  : این اصطلاح کلی برای هر URL است که مستقیما به دامنه شبکه تحویل محتوا ما اشاره دارد. این url  معمولا برای درخواست محتوا یا asset  از cdn  استفاده میشود.

محتوای کش شده :  محتوایی که در سرور شبکه تحویل محتوا نزدیک به محل زندگی شما برای شما کش شده است !

مشتری : در مفهوم شبکه تحویل محتوا مشتری به کسی گفته میشود که از وبسایت شما بازدید میکند ، یا به اصطلاح از سرور های CDN  محتوا میگیرد.

پلتفرم تحویل داده (date delivery platform ) : به تعدادی سرور که در نقاط مختلف شبکه POPs قرار گرفته اند . کار این سرور ها بهبود وضعیت انتقال یک نوع خاص از اطلاعات است.

سرور های لبه یا edge server : سرور های که در نقاط مختلف جهان قرار گرفته اند و محتوا را به مشتری ارسال میکنند.

(Pop (point of presence : به یکی از بیشمار نقاط جهان که مشتری های از CDN درخواست داده کرده اند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 7 =

بررسی کنید

طراحی سایت عکاسی

طراحی سایت عکاسی عکاسی یکی از کسب و کارهایی که به صورت بصری است. طراحی سایت عکاسی بهترین ش…