طراحی ux تجربه کاربری بر اساس فرهنگ کشور ها

طراحی ux تجربه کاربری بر اساس فرهنگ کشور ها

تمامی افراد در کره زمین با اقوام و ملل های مختلف به اینترنت دسترسی دارند که این نشان دهنده دسترسی وسیع آدم ها با فرهنگ های مختلف به یک اینرنت جهانی با دسترسی همگانی است.

گاهی اوقات ممکن است شما یک شرکت در ایران داشته باشید که مخاطبان شما فقط مربوط به یک اقلیم خاص هستند.ولی شرکت های بزرگ چند ملیتی وجود دارند که باید با طراحی سایت چند اقلیمی آشنا باشند.

فرض کنید شرکت فیلیپس یا نوکیا … این شرکت ها برای کشور های مختلف سایت های مختلف با طراحی های مختلفی دارند که هر کدام نشان دهنده فرهنگ و سلیقه آن شرکت است.

ولی این که فرهنگی که همگی ما با مفهوم آن تقریبا آشنا هستیم چه تاثیری در طراحی رابط کاربری دارد؟ اهمیت دارد

طراحی سایت و گرافیک آن

طراحی سایت شامل رنگ ها و المان هایی است که اجزاء تشکیل دهنده سایت هستتند. این اجزا به داشتن یک سایت با ux قوی کمک میکند.

هر کشور و فرهنگی رنگ ها برایشان نشان دهنده یک احساس و موضوع خاصی است ولی المان ها تقریبا میتوان گفت به یک اصطلاح و تشابه جهانی رسیده اند که گاهی ممکن است همین المان ها هم در فرهنگ های مختلف متفاوت باشد.حتی اگر شما روانشناسی رنگ ها را بلد باشید گاهی ممکن است یک رنگ خاص معنایی متفاوت برای کشور خاصی داشته باشد.

مشخص ترین مثال در باره رنگ ها رنگ سفید و مشکی است در ایران و بسیاری از کشور های غربی رنگ سفید نشان دهنده شادابی و پاکی است در حالی که همین رنگ برای کشور های شرقی مثل هند و چین و …نشان دهنده عزاداری و ناراحتی است. این ها نشان دهنده تفاوت فرهنگ در جهان است

بنابراین اگر یک طراح ux بین المللی هستید باید تحقیقات زیادی داشته باشید تا بتوانید با طراحی خودتان حسی که میخواهید به مخاطب های خودتان انتقال دهید را به آن ها نشان دهید و این نکات را هم حتما در نظر بگیرید که رنگ ها و المان ها گاهی درک متفاوتی از یک سایت را برای مخاطب هایتان دارند و همین موضوع میتواند شما را از اهدافتان دور و یا نزدیک کند

به عنوان مثال سایت فیلیپس را با هم بررسی کنیم

سایت فیلیپس در چین

طراحی ux تجربه کاربری بر اساس فرهنگ کشور ها

سایت فیلیپس در عربستان

طراحی ux تجربه کاربری بر اساس فرهنگ کشور ها

سایت فیلیپس در امریکا

طراحی ux تجربه کاربری بر اساس فرهنگ کشور ها

همانطور که میبینید بیشتر رنگ ها هستند که تقاوت خودشان را نشان میدهند تا المان های که در صفحه وجود دارند.

شاید به همین علت باشد که معمولا نمایندگی ها مختلف یک شرکت معتبر در کشور های مختلف طراحی و رنگ آمیز سایت را به خود آن کشور میسپرد تا بتواند طراحی متناسب با فرهنگ خودشان طراحی گردد.

اگر شما هم شغل طراحی سایت را دارید سعی کنید طرح هایتان با فرهنگ ایران نزدیک باشد تا بیشتر شباهت به سایت های خارجی و غربی باشد.

با طراحی سایت اسپیناس همراه باشید

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − پنج =

بررسی کنید

طراحی سایت عکاسی

طراحی سایت عکاسی عکاسی یکی از کسب و کارهایی که به صورت بصری است. طراحی سایت عکاسی بهترین ش…